Congratulations to our Teams from ACS Independent Primary and River Valley High School for representing Singapore to compete in WRO 2019, Hungary

NATIONAL ROBOTICS COMPETITION 2019

 Primary

  • Anglo-Chinese School Primary | Championship (Primary)  1st Position | ACS TEAM 3

  • Yew Tee Primary School | Championship (Primary) 2nd Position | YTPS Team 3

  • Anglo-Chinese School Primary | Championship (Primary) 3rd Position | ACS TEAM 5

  • Anglo-Chinese School Primary | Best Robot Performance 2nd Position | ACS TEAM 3          

  • Anglo-Chinese School Primary | Best Robot Performance 3rd Position | ACS TEAM 5

  • Yew Tee Primary School | Best Engineering Design 1st Position | YTPS Team 3

  • Yew Tee Primary School | Best Engineering Design 2nd Position | YTPS Team 5

  • Anderson Primary Primary | Best Programming Award 2nd Position | ANDPS 5

  • Nan Chiau Primary School | Best Programming Award 3rd Position | NCPS 3

  • Woodgrove Primary School | Best Presentation Content | WGPS 1

 

 Secondary

  • River Valley High School | Robot Performance 3rd Position | Deja Vu

  • River Valley High School | Best Engineering Design 1st Position | West Virginia

 

Tertiary

  • River Valley High School | Best Engineering Design (Tertiary) 3rd Position | RVHS

  • River ITE Central | Best Robot Performance (Tertiary) 3rd Position | EL1

  • ITE Central | Best Programming (Tertiary) 3rd Position | EL1

 

Top 20 Primary Finalist School

  • Anglo-Chinese School | ACS Team 3

  • Anglo-Chinese School | ACS Team 5

  • Anglo-Chinese School | ACS Team 6

  • Anchor Green Primary | Roblox

  • De La Salle School | DLSS Team 4

  • Maris Stella High Primary | Top 20 Finalist  

  • Nan Chiau Primary School | NCPS 3

  • Yew Tee Primary School  | YTPS Team 1

  • Yew Tee Primary School  | YTPS Team 2

  • Yew Tee Primary School  | YTPS Team 3

  • Yew Tee Primary School  | YTPS Team 5

  • Yew Tee Primary School  | YTPS Team 6

Top 20 Secondary Finalist School

  • River Valley High School | Top 20 Finalist

  • Fairfield Methodist Secondary School | Fairfield Team 3

  • Fairfield Methodist Secondary School | Fairfield Team 5

Top 10 Tertiary Finalist School

  • ITE Central | EL1

  • ITE Central | EL2

  • River Valley High School | RVHS

ASIA PACIFIC YOUTH ROBOTICS COMPETITION 2019

  • South View Primary School | Overall APYRC Champion
  • South View Primary School | Overall Champion for Junior Category
  • South View Primary School | Champion for Sumo Doubles Junior
  • South View Primary School | Champion for Sumo Singles Junior
  • South View Primary School | 2nd Position for Sumo Singles Junior
  • South View Primary School | 3rd Position for Sumo Doubles Junior
  • Anglo-Chinese School Primary | Tug of War 1st Position
  • Anglo-Chinese School Primary | Sumo Doubles 2nd Position
  • Sengkang Green Primary School | 3rd Position – Sumo Singles
  • Anderson Secondary School | Most Creative Robot (Day 1)
  • Anderson Secondary School | 2nd Place – Sumo Doubles
  • Kuo Chuan Presbyterian Secondary School | 3rd Place Sumo Singles Senior

IDE COMPETITION 2019

  • Woodgrove Primary School | 4th Position
  • Woodgrove Primary School | 5th Position
  • Woodgrove Primary School | 10th Position
  • Clementi Primary School | Mission Programming 1st Position
  • Clementi Primary School | Mission Programming 3rd Position

ROBOCUP SINGAPORE OPEN 2019

  • Anderson Secondary School | B.O.A.R.S Team 4 | RCJ Cospace Rescue (Secondary), Winner (Friendship Tournament)

FIRST LEGO LEAGUE 2019

  • Singapore Chinese Girls School – Secondary | Champion Strategy and Innovative

  • Singapore Chinese Girls School – Secondary | Presentation Award – 2nd Runner Up

  • Innova Primary School | 2nd Runner Up Innovation Solution

POWERING LIVES CHALLENGE 2019

  • Yuan Ching Secondary School | 2nd Position

  • Anderson Secondary School | 2nd Position

ITE ROBOTICS CHALLENGE

  • Kuo Chuan Presbyterian Secondary School | Line Tracing 2nd Position 

  • Yuan Ching Secondary School | Obstacle Avoidance – 2nd Position | YCSS – 2B

  • Yuan Ching Secondary School | Obstacle Avoidance – Merit Award | YCSS – 2A

  • Yuan Ching Secondary School | Line Tracing – Merit Award | YCSS – 1B

  • Anderson Secondary School | Line Tracing – 3rd Place | ANDSS 4

  •  
Close Menu
×
×

Cart